Comités

  • Comité Organizador
  • Comité Asesor
  • Comité Técnico

Comité Ejecutivo


team-1
Devesh Baijnath
Chair
Vice President Technology, BHP, Minerals Americas
team-1
Fernando Romero
2019 Chair
Manager Site Operations, BHP, Minerals Americas
team-1
Javier Ruiz del Solar
Co-organizer
Executive Director, Advanced Mining Technology Center - AMTC, Chile
team-1
Luis Bergh
Co-organizer
Professor, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
team-1
Carlos Barahona
Executive Director
General Manager, Gecamin, Chile
team-1
Víctor Babarovich
Program Chair
Gecamin, Chile
team-1
Fabiola Bustamante
Coordinator
Gecamin, Chile

























Miembros Directores


team-1
Ramón Alanís
Directing Member
Concentrator Plants Manager, Grupo Peñoles, Mexico
team-1
William Coronado
Directing Member
Telecommunications Technology and Automation Manager, Compañía Minera Chinalco Peru
team-1
Rafael Estrada
Directing Member
Manager of Information Technology, Telecommunications and Process Control,, Compañía Minera Antamina, Peru
team-1
Cecil Noton
Directing Member
IS+T Manager, Teck Resources, Chile
team-1
Marco Orellana
Directing Member
Telecommunications Technology and Automation Manager, Codelco, Chile
team-1
Freddy Retamal
Directing Member
Energy, Automation and Technology Manager, Caserones, SCM Minera Lumina Copper Chile
team-1
Sergio Silva
Directing Member
Information Technology Manager, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
team-1
José Ramón Abatte
Corporate Manager Technology and Automation Projects, Codelco, Chile
team-1
Russell Barr
Director Program & Strategic Management, Schneider Electric, USA
team-1
Osvaldo Bascur
Principal, OSB Digital, USA
team-1
Soledad Bastías
Cybersecurity Director, Codelco, Chile
team-1
José Antonio Beas
Regional Director Southern Cone, Rockwell Automation, Latin America
team-1
Aldo Bonomelli
Corporate Director of Automation Projects, Codelco, Chile
team-1
Fabián Bosquiazzo
Regional Sales VP, Softtek, Chile
team-1
Disney Cáceres
Process Control Senior Supervisor, Minera Las Bambas, Peru
team-1
Manuel Cortez
Superintendent of Loading and Transportation, Minera Centinela, Antofagasta Minerals, Chile
team-1
Rob Derries
Unit Manager: Innovation and Technology, GoldFields, Australia
team-1
Franz Escalante
Information Systems Chief, Minera Chinalco, Peru
team-1
Fabio Fortes
Project Manager, Accenture, Brazil
team-1
Víctor Grimblatt
R&D Group Director and General Manager, Synopsys, Chile
team-1
Luis J. Gutiérrez
Advanced Solution Manager, TotalMetric, Chile
team-1
Pablo Hernández
Operations Manager, Polpaico, Chile
team-1
Marcelo Jara
Automation and Electric Drive Superintendent, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
team-1
Bob Maron
Managing Director, Latin America, CiDRA Minerals Processing, USA
team-1
Fernando Mendoza
General Manager, Nicolaides, Chile
team-1
Gonzalo Montoya
Innovation and Technology Superintendent,, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
team-1
Francisca Neut
Reliability and Improvement Superintendent, Minera Centinela, Antofagasta Minerals, Chile
team-1
Rodrigo O'Ryan
Strategic Account Manager, ABB, Chile
team-1
Nancy Pérez
Head of Strategic Portfolio Management, Vice Presidency of Projects, Codelco, Chile
team-1
Martí­n Pierola
Underground Commercial Manager, Finning South America
team-1
Gabriel Ramírez
Regional Manager LATAM, MST Global, Chile
team-1
Julia Real
International Director and Professor, Coreal Technological Developments, Chile and U. Politécnica de Valencia, Spain
team-1
Rodrigo Retamal
Project Manager, Navigo Mining, Chile
team-1
Constantino Seixas
Industry X.0 ?? HSA Lead, Accenture, Latam
team-1
Claudio Soto
Industries Solutions Director, Coasin Logicalis, Chile
team-1
Carolina Toro
Corporate Sales Account Manager, Hexagon Mining, Chile
team-1
Susana Torres
Independent Director, Cintac Directory, Chile
team-1
Mauricio Valdebenito
Consultant, Accenture, Chile
team-1
Carlos Valencia
Automation Manager, Epiroc, Chile
team-1
René Varas
Assistant Manager Process Control, Minea Canrdelaria, Lundin Mining, Chile
team-1
Luis Yacher
General Manager, Contact Ingenieros, Chile
team-1
Marí­a Francisca Yáñez
Technology Consulting Senior Manager, Accenture, Chile
team-1
Andrzej Zablocki
Senior Adviser, Epiroc, Chile
team-1
Claudio Acuña
Professor, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
team-1
Johnny Aliaga
Postgraduate Professor, Universidad Nacional de Ingeniería, Peru
team-1
Francisco Amiama
Information Technology, Telecommunications and Automation Advisor, Chile
team-1
Luis Amigo
Director of Automation and Robotics Engineering, Universidad Andrés Bello, Chile
team-1
Leonardo Andrades
Automation Specialist Engineer, Chuquicamata Division, Codelco, Chile
team-1
Fernando Auat
Associate Professor, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
team-1
Jonhatan Barriga
Chief Research and Development Robotics, Enaex, Chile
team-1
Nury Briceño
Deputy Manager of Operational Innovation, Antofagasta Minerals, Chile
team-1
Enzo Carranza
Principal Mining Engineer, Wood plc, Chile
team-1
Héctor Carreño
Director of Innovation, North District, Codelco, Chile
team-1
Aldo Cipriano
Professor, Pontificia Universidad Católica de Chile
team-1
Alberto Cornejo
Process Control Engineer, Minera Las Bambas, Peru
team-1
Iván Cornejo
Academic, Dept. Chemistry and Environment, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
team-1
Mauricio Correa
Research Associate, Advanced Mining Technology Center - AMTC, Chile
team-1
Pablo Espinoza
Senior Process Control Engineer, Minera Escondida, BHP, Chile
team-1
Valeria Frades
Service Team Leader Industrial Automation, ABB, Chile
team-1
Alejandro Fuentealba
Head of Automation and Control VH, Compañía Minera del Pacífico, CAP, Chile
team-1
René Fuenzalida
Lead Applications Engineer, Honeywell, Chile
team-1
Mallén Gajardo
Automation Engineer Specialist, El Teniente Division, Codelco, Chile
team-1
Richard Gómez
Project Engineer, DICTUC, Chile
team-1
Felipe Gómez
Head Department Programming and Maintenance Costs, Minera Valle Central, Chile
team-1
Katherine Granados
Senior Maintenance Engineer E&I Plant, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
team-1
Walter Grote
Professor, Universidad Técnica Federico Santa María
team-1
Ronald Guzmán
Mining Manager, Subterra Ingeniería, Chile
team-1
Quang Ha
Associate Professor, School of Electrical and Data Engineering, University of Technology Sidney, Australia
team-1
Gary Jarama
Senior Process Control Engineer, Marcobre, Peru
team-1
Peter Knights
Discipline Leader - Mining, The University of Queensland, Australia
team-1
Juan Antonio Kobashicawa
Process Control Supervisor, Compañía Minera Antamina, Peru
team-1
Claudio Leiva
Professor, Universidad Catlica del Norte, Chile
team-1
Juan Pablo Llanos
Principal Mining, BHP, Chile
team-1
Eduardo Magalhaes
Head of Data Science & AI, IHM Stefanini, Brazil
team-1
Mauricio Mascaró
Development Engineer, AMTC, Universidad de Chile
team-1
Fernando de Mayo
General Manager, Tecno Control, Chile
team-1
Víctor Mora
Senior Head Engineering and Processes, Codelco, Chile
team-1
Jaime Muñiz
Head of Mining Services Engineering, Punta del Cobre, Pucobre, Chile
team-1
Grover Pomacagua
Electrical and Instrumentation Superintendent, Lambol, Bolivia
team-1
Jonifer Quillatupa
Operational Excellence Superintendent, Minera Antucoya, Antofagasta Minerals, Chile
team-1
Camilo Rodrí­guez
Business Development Manager, Mirs Robotics, Chile
team-1
Pablo Rojas
Construction Leader, El Teniente Division, Codelco, Chile
team-1
Gustavo Román
Process Control Engineer, Minera Chinalco, Peru
team-1
David Ruete
Assistant Professor, School Director, Faculty of Engineering, Universidad Andrs Bello, Chile
team-1
Juan Carlos Salas
Director, Department of Mining Engineering, Pontificia Universidad Católica de Chile
team-1
Manuel Olivares Salinas
Professor, Department of Electronics, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
team-1
Tzu-Chiang Shen
Software Group Manager, Alma, Chile
team-1
Rodrigo Toro
Senior Supervisor, Honeywell, Chile
team-1
Miguel Torres
Associate Professor and Director of Technology, School of Engineering, Pontificia Universidad Católica de Chile
team-1
Norma Vargas
IM Technical Superintendent, Quellaveco Project, Anglo American, Chile
team-1
Francisco Vásquez
Production Control Senior Engineer, Gabriela Mistral Division, Codelco, Chile
team-1
Alex Yau
Senior Project Lead Engineer, ABB, Chile
team-1
Yerko Yavar
Senior Engineer of Analysis & Improvement, Minera Escondida, BHP, Chile
team-1
Ribamar Zilmar
Automation Technology Management, Nexa Resources, Brazil